Inför Roddfinalen

Nu är kvalet avslutat. På lördag kör vi final i denna klassiska klubbmässtargren!

Finalen äger rum på ACTIC City (snett mittemot Hemköp) kl 10:00 lördagen den 8:e mars.

De 5 bästa killarna/tjejerna i kvalet går till A-final och de som placerar sig 6-10 i kvalet går till B-final.

Deltagarna i A-finalen slåss om placeringarna 1-5 oavsett om deltagare i B-finalen får bättre tider. Den som vinner B-finalen kan således som bäst bli 6:a oavsett tid.

Om man får förhiner och inte kan delta i finalen blir man per automatik 11:a och reserv får hoppa in. Om tex två personer från A-finalen lämnar återbud får de två bästa från B-finalen gå över till A-finalen och kvaltid 11-12 får gå in i B-final osv.

Väl på plats på Actic kommer vi inte ringa in reserver utan vid avhopp får de reserver som är på plats chansen att hoppa in i inbördes rangordning. Vi rekommenderar därför att de som satt kvaltid 11-15 kommer till finalen ifall det blir avhopp.

Eftersom vi inte har något tidigare klubbrekord på distansen 2000m kommer vinnarna att få en extra klubbmästarpoäng.

Kom gärna och titta på lördag, det kommer bli en grym final mellan några av Sveriges bästa roddmmaskinister!

Årets kvalresultat:

Herrar

A-Final
Jakob Karlsson 6:26:0
Daniel Falkelind 6:27:1
Magnus Nordlander 6:31:7
Oskar Grangert 6:35:3
David Karlsson 6:38:9
B-Final
David Nilsson 6:45:5
Danny Hallmén 6:47:6
Martin Karlsson 6:50:0
Claes Ivenborg 6:51:4
Fredrik Carlén 6:54:8
Plac 11-
Håkan Wettergren 6:54:9
Johan Bui-Quy 6:56:4
Henrik Valent 6:56:9
Tomas Hagström 7:03:9
Thomas Nordman 7:07:8
Mattias Johansson 7:08:0
Per Åhlin 7:08:3
Erik Drotz 7:09:6
Ulf Comstedt 7:10:8
Jonas Wiberg 7:11:1
Mikael Ceder 7:12:2
C-G Storm 7:12:2
Magnus Käck 7:12:5
Björn Ydremark 7:12:5
Jonas Leijon 7:12:9
Frans Wiberg 7:13:8
Mats Wiklund 7:17:8
Fredrik Mjörning 7:18:8
Olle Jonzon 7:19:1
Niklas Forsgren 7:21:9
Andreas Löfwenmark 7:22:7
Petter Sallnäs 7:24:5
Gunnar Lindhe 7:27:5
Linus Engback 7:28:1
Rickard Tinnerholm 7:29:7
Mattias Wellermark 7:31:0
Torbjörn Annell 7:31:4
Linus Bornmar 7:38:0
Robert Forsgren 7:40:9
Linus Ericsson 7:41:7
Erik Ringaby 7:42:8
Andreas Capilla 7:46:2
Robert Pettersson 8:01:7
Tobias Johansson 8:07:9
Jens Lindström 8:07:6
Anders Widelius 8:13:9
Tomas Hammar 8:27:4
Daniel Bjurhamn 8:57:4

Damer

A-Final
Charlotta Wångblad 7:29:2
Anna Carlén 7:31:3
Susanne Bornmar 7:32:6
Elin Wiklund 7:42:4
Ankie V Axelsson 7:50:9
B-Final
Lisa Mjörning 7:55:0
Anna Drotz 7:58:5
Josefin Almkvist 7:59:8
Anna Johansson 8:04:2
Åsa Gustafsson 8:07:3
Plac 11-
Anki Andersson 8:13:1
Ulrika Nordgren 8:15:2
Susen Gladén 8:15:5
Marie-Louise Vösu Wångblad 8:20:6
Tina Fritzson 8:21:5
Malin Öhman 8:28:0
Cecilia Wiberg 8:31:1
Josefina Berntsson 8:33:7
Anna Gustafsson 8:36:6
Lena Nordlander 8:41:0
Lisa Engde 8:44:0
Anna Wallin 8:47:9
Lotta Agholme 8:49:6
Sofie Drotz 8:56:4
Lena Bjerlöw 9:00:7
Christina Comstedt 9:01:5
 Pia Karlsson  9:09:9
 Evelina Molin  9:13:1
 Line Fallhagen  9:15:8
 Elin Fäldt  9:38:0
 Cecilia Carlén 9:41:9