KM/DM 1500 m 2018 – Resultat

Årets första KM, som i år även hade DM-status, var traditionsenligt på distansen 1500 m. 70 deltagare (varav 60 st från NocOut) kom till start i Campushallen denna onsdag kväll. Inga rena dam-/herrheat gjorde att de snabbaste damerna var utspridda i flera heat.

I KM tog Jonna Tilgner en övertygande seger med tiden 4:51,1 och krossade därmed Susanne Bornmars klubbrekord med 12 sekunder. Susanne gjorde comeback på tävlingsbanan och knep en fin andraplats före alltid stabila Anna Johansson. Samma trio var i topp på DM.

På herrsidan var det desto jämnare i toppen på KM, där Eftraim Jovlunden drog det längsta stråt och kammade hem guldet på tiden 4:27,2, endast 3 hundradelar före tvåan Serge Le Normand. Amaru Ubillus sprang in som trea. I DM var Sven Engström (IK Akele) överlägsen med tiden 4:14,2. Tvåa blev Awet Gramay (Linköpings Löparklubb) före Efraim.

Komplett resultatlista finns på denna länk. Uppdaterade resultattabeller per klass presenteras på denna sida inom kort.

Herrar, totalt (DM och KM)

Placering DM Placering KM Namn Klubb Heat Resultat
1 Sven Engström IK Akele 7 04:14,2
2 Awet Gramay Linköpings Löparklubb 7 04:26,2
3 1 Efraim Jovlunden IK NocOut.se 7 04:27,2
4 2 Serge Le Normand IK NocOut.se 7 04:27,5
5 Abdirizak Abdi Tjalve IF Norrköping 7 04:30,2
6 3 Amaru Ubillus IK NocOut.se 7 04:32,6
7 4 Jasko Jusufbegovic IK NocOut.se 7 04:33,3
8 Abdul Majiid Musse Linköpings Löparklubb 7 04:35,7
9 5 Petter Sallnäs IK NocOut.se 7 04:40,1
10 6 Pär Sjökvist IK NocOut.se 7 04:41,1
11 Idle Abdenassi Linköpings Löparklubb 7 04:44,7
12 7 Rasmus Turesson IK NocOut.se 7 04:47,6
13 8 Jakob Svensson IK NocOut.se 6 04:50,2
14 9 Tobias Palmkvist IK NocOut.se 6 04:54,0
15 10 Karl Norén IK NocOut.se 6 04:55,1
16 11 Erik Olsson IK NocOut.se 6 05:00,2
17 Mattias Gunnarsson IK Akele 6 05:04,3
18 12 Henning Färnström IK NocOut.se 6 05:06,0
19 13 Tomas Liljemark IK NocOut.se 6 05:08,7
20 14 Erik Ringaby IK NocOut.se 6 05:09,5
21 15 Kristian Rybak IK NocOut.se 5 05:13,1
22 16 Linus Ericsson IK NocOut.se 5 05:17,8
23 17 Ludvig Stenberg IK NocOut.se 5 05:20,1
24 18 Pär Sjöstrand IK NocOut.se 5 05:20,5
25 19 Johan Tell IK NocOut.se 4 05:25,8
26 20 Johan Laudon IK NocOut.se 4 05:26,4
27 21 Mikko Selkälä IK NocOut.se 5 05:26,4
28 22 Hampus Thuresson IK NocOut.se 4 05:27,6
29 23 Henrik Söderqvist IK NocOut.se 4 05:27,8
30 24 Patrik Landström IK NocOut.se 5 05:28,0
31 25 Magnus Moberg IK NocOut.se 4 05:28,1
32 Mikael Knutsson IK Akele 5 05:28,7
33 26 Håkan Wettergren IK NocOut.se 4 05:28,8
34 Fredrik Widfeldt Tjalve IF Norrköping 3 05:29,7
35 27 Kenth Pettersson IK NocOut.se 4 05:30,3
36 28 Kristoffer Kling IK Nocout.se 5 05:31,2
37 29 Daniel Clasén IK NocOut.se 3 05:31,6
38 30 Hernan Basantes IK NocOut.se 3 05:31,9
39 31 Fredrik Falk IK NocOut.se 4 05:32,4
40 32 Rikard Wigilius IK NocOut.se 4 05:32,6
41 33 Tomy Svahn IK NocOut.se 4 05:35,2
42 34 Göran Fahlström IK NocOut.se 3 05:35,7
43 35 Jonas Eriksson IK NocOut.se 3 05:40,7
44 36 Henrik Montelin IK NocOut.se 4 05:42,7
45 37 Henrik Bäckman IK NocOut.se 3 05:48,3
46 38 Per Hedblom IK NocOut.se 2 06:13,1
47 39 Per-Ulf Thoreson IK NocOut.se 2 06:13,3
48 40 Denison Ferreira IK NocOut.se 2 06:17,0
49 41 Agne Wedin IK NocOut.se 2 06:30,8
50 42 Magnus Lundberg IK NocOut.se 1 06:54,9
51 43 Robert Pettersson IK NocOut.se 1 07:37,4
52 Ulf Samuelsson IFK Linköping 1 08:40,6
53 44 Andreas Fröberg IK NocOut.se 1 08:56,4

Damer, totalt (DM och KM)

Placering DM Placering KM Namn Klubb Heat Resultat
1 1 Jonna Tilgner IK NocOut.se 6 04:51,1
2 2 Susanne Bornmar IK Nocout.se 6 05:14,5
3 3 Anna Johansson IK NocOut.se 5 05:18,3
4 4 Tina Fritzson IK NocOut.se 4 05:32,9
5 5 Maria Clementz IK NocOut.se 3 05:52,8
6 6 Lena Högberg IK NocOut.se 2 06:12,3
7 7 Elin Johansson IK NocOut.se 2 06:12,7
8 8 Josefin Zangerl Carlberg IK NocOut.se 3 06:22,7
9 9 Christina Bovin IK NocOut.se 2 06:25,9
10 10 Martha Hultman-Puke IK NocOut.se 2 06:27,1
11 11 Lotta Annell IK NocOut.se 2 06:31,4
12 12 Inger Collin IK NocOut.se 1 06:56,9
13 13 Jennie Carlberg IK NocOut.se 1 06:59,0
14 14 Lovisa Moritz IK NocOut.se 1 07:04,7
15 15 Jessica Lunderberg IK NocOut.se 1 08:10,7
16 16 Pia Karlsson IK NocOut.se 1 08:38,5
Amanda Ivehammar LGIF 7 NDF

Resultat veteranklasser DM herrar

Placering Namn Klubb DM-klass Heat Resultat
1 Serge Le Normand IK NocOut.se M35 7 04:27,5
2 Petter Sallnäs IK NocOut.se M35 7 04:40,1
3 Tobias Palmkvist IK NocOut.se M35 6 04:54,0
4 Erik Olsson IK NocOut.se M35 6 05:00,2
5 Henning Färnström IK NocOut.se M35 6 05:06,0
6 Tomas Liljemark IK NocOut.se M35 6 05:08,7
7 Kristian Rybak IK NocOut.se M35 5 05:13,1
8 Mikko Selkälä IK NocOut.se M35 5 05:26,4
9 Magnus Moberg IK NocOut.se M35 4 05:28,1
10 Kristoffer Kling IK Nocout.se M35 5 05:31,2
1 Mattias Gunnarsson IK Akele M40 6 05:04,3
2 Linus Ericsson IK NocOut.se M40 5 05:17,8
3 Henrik Söderqvist IK NocOut.se M40 4 05:27,8
4 Fredrik Widfeldt Tjalve IF Norrköping M40 3 05:29,7
5 Daniel Clasén IK NocOut.se M40 3 05:31,6
1 Pär Sjöstrand IK NocOut.se M45 5 05:20,5
2 Johan Tell IK NocOut.se M45 4 05:25,8
3 Patrik Landström IK NocOut.se M45 5 05:28,0
4 Kenth Pettersson IK NocOut.se M45 4 05:30,3
5 Fredrik Falk IK NocOut.se M45 4 05:32,4
6 Tomy Svahn IK NocOut.se M45 4 05:35,2
7 Denison Ferreira IK NocOut.se M45 2 06:17,0
8 Robert Pettersson IK NocOut.se M45 1 07:37,4
1 Håkan Wettergren IK NocOut.se M50 4 05:28,8
2 Göran Fahlström IK NocOut.se M50 3 05:35,7
3 Jonas Eriksson IK NocOut.se M50 3 05:40,7
4 Per Hedblom IK NocOut.se M50 2 06:13,1
5 Agne Wedin IK NocOut.se M50 2 06:30,8
1 Mikael Knutsson IK Akele M55 5 05:28,7
2 Per-Ulf Thoreson IK NocOut.se M55 2 06:13,3
1 Hernan Basantes IK NocOut.se M60 3 05:31,9
2 Magnus Lundberg IK NocOut.se M60 1 06:54,9
1 Ulf Samuelsson IFK Linköping M80 1 08:40,6

Resultat veteranklasser DM damer

Placering Namn Klubb DM-klass Heat Resultat
1 Anna Johansson IK NocOut.se K35 5 05:18,3
2 Tina Fritzson IK NocOut.se K35 4 05:32,9
3 Lena Högberg IK NocOut.se K35 2 06:12,3
4 Josefin Zangerl Carlberg IK NocOut.se K35 3 06:22,7
5 Jennie Carlberg IK NocOut.se K35 1 06:59,0
1 Susanne Bornmar IK Nocout.se K40 6 05:14,5
2 Maria Clementz IK NocOut.se K40 3 05:52,8
3 Lotta Annell IK NocOut.se K40 2 06:31,4
4 Pia Karlsson IK NocOut.se K40 1 08:38,5
1 Christina Bovin IK NocOut.se K45 2 06:25,9
2 Martha Hultman-Puke IK NocOut.se K45 2 06:27,1
1 Lovisa Moritz IK NocOut.se K55 1 07:04,7
1 Inger Collin IK NocOut.se K60 1 06:56,9