Resultat KM/DM 5000 m

Den 11 april avgjordes 2018 års KM/DM på distansen 5000 m på Campusarenan. Hela 103 löpare kom till start denna soliga men något kalla och blåsiga kväll. Som brukligt bjöds det på många fina tider och snygga slutspurter. DM-segrare blev Björn Morén, IK Akele, på herrsidan och Jonna Tilgner, IK NocOut.se på damsidan. Jonna blev därmed även segrare i IK NocOut.se’s KM medan Jasko Jusufbegovic tog hem guldet i herrarnas KM. Hela resultatlistan hittar ni nedan.

Edit: sidan är nu uppdaterad med resultat i VDM-klasserna.

Herrar

Placering DM Placering KM Namn Klubb Heat DM-klass Tid
1 Björn Morén IK Akele 3 M senior 15:55,1
2 Albin Carlsson IK Akele 3 M senior 16:18,3
3 Peter Hall IK Akele 3 M40 16:22,5
4 1 Jasko Jusufbegovic IK NocOut.se 3 M senior 16:44,8
5 Peter Aronsson IK Akele 3 M35 16:48,1
6 Tommy Karlsson Ulrika IK 3 M40 16:49,4
7 2 Claes Ivenborg IK NocOut.se 1 M45 16:51,4
8 Tore Glas IK Akele 3 M senior 16:58,3
9 3 Anders Johansen IK NocOut.se 3 M senior 17:16,7
10 4 Amaru Ubillus IK NocOut.se 3 M senior 17:20,6
11 5 Per Åhlin IK NocOut.se 3 M senior 17:21,5
12 Daniel Näkne Tjalve IF Norrköping 3 M senior 17:24,3
13 6 Magnus Svensson IK NocOut.se 3 M40 17:30,3
14 Isak Meunier IK Akele 3 M senior 17:36,0
15 7 Petter Sallnäs IK NocOut.se 3 M35 17:41,2
16 Niall O’Hanlon IK Akele 3 M45 17:42,2
17 Erik Sandh IK Akele 3 M35 17:43,0
18 8 Rasmus Turesson IK NocOut.se 3 M senior 17:44,0
19 9 Karl Norén IK NocOut.se 3 M senior 18:01,4
20 Jonas Lundkvist IK Akele 3 M50 18:07,2
21 Björn Clasén IK Akele 3 M40 18:15,5
22 Joel Moraitis IK Akele 2 M35 18:26,2
23 10 Erik Drotz IK NocOut.se 3 M senior 18:27,3
24 Magnus Sandström Tjalve IF Norrköping 2 M45 18:28,7
25 11 Daniel Brattgård IK NocOut.se 3 M senior 18:30,9
26 12 Tobias Palmkvist IK NocOut.se 3 M35 18:34,2
27 13 Mikael Ceder IK NocOut.se 2 M35 18:39,5
28 14 Alfred Runqvist IK NocOut.se 2 M senior 18:51,9
29 15 Andreas Walter IK NocOut.se 2 M50 18:54,1
30 16 Henrik Schultz IK NocOut.se 2 M35 19:03,0
31 17 Ulf Bladh IK NocOut.se 2 M55 19:10,2
32 18 Tomas Liljemark IK NocOut.se 3 M35 19:10,4
33 19 Anders Sjögren IK NocOut.se 2 M senior 19:12,3
34 Mikael Grip Tjalve IF Norrköping 2 M50 19:13,1
35 Mikael Kahlström IK Akele 2 M40 19:13,3
36 20 Tomas Hagström IK NocOut.se 2 M45 19:14,5
37 21 Rickard Engström IK NocOut.se 2 M45 19:16,7
38 22 Hampus Turesson IK NocOut.se 3 M senior 19:29,4
39 23 Lukas Franzon IK NocOut.se 2 M senior 19:30,7
40 24 Mattias Bjurström IK NocOut.se 2 M45 19:31,6
41 25 Kristian Rybak IK NocOut.se 2 M35 19:33,6
42 26 Fredrik Falk IK NocOut.se 2 M45 19:34,2
43 27 Oscar Guregård IK NocOut.se 2 M senior 19:34,5
44 28 Michael Lidström IK NocOut.se 2 M senior 19:34,9
45 29 Tomas Johansson IK NocOut.se 2 M50 19:35,3
46 30 Kenth Pettersson IK NocOut.se 2 M45 19:35,6
47 31 Martin Drotz IK NocOut.se 2 M35 19:36,0
48 Mikael Knutsson IK Akele 2 M55 19:37,0
49 32 Henrik Fager IK NocOut.se 2 M40 19:40,7
50 Emil Bergkvist Linköpings GIF 2 M senior 19:41,1
51 33 Ludvig Stenberg IK NocOut.se 2 M senior 19:45,4
52 34 Tobias Östlund IK NocOut.se 2 M40 19:46,9
53 Fredrik Widfeldt Tjalve IF Norrköping 2 M40 19:47,5
54 35 Jonatan Ljung IK NocOut.se 2 M35 19:49,6
55 Anders Tykesson Tjalve IF Norrköping 2 M35 19:53,1
56 36 Magnus Moberg IK NocOut.se 2 M35 19:59,4
57 Ghazi Putrus IK Akele 2 M60 20:15,9
58 37 Adam Svantesson IK NocOut.se 2 M40 20:16,8
59 38 Andreas Ottestig IK NocOut.se 2 M40 20:18,5
60 39 Erik Ringaby IK NocOut.se 2 M senior 20:28,8
61 40 Pär Sjöstrand IK NocOut.se 2 M45 20:33,1
62 41 Tomy Svahn IK NocOut.se 2 M45 20:36,6
63 42 Magnus Hedblom IK NocOut.se 2 M50 20:47,4
64 Anders Bagge IK Akele 1 M55 20:48,8
65 43 Hernán Basantes IK NocOut.se 2 M60 21:04,5
66 44 Jonas Eriksson IK NocOut.se 2 M50 21:15,4
67 45 Stefan Persson IK NocOut.se 2 M50 21:20,2
68 46 Kristoffer Kling IK NocOut.se 2 M35 21:23,3
69 47 Fredrik Lööf IK NocOut.se 2 M50 21:33,2
70 Johan Karlsson Tjalve IF Norrköping 1 M35 21:40,4
71 48 Göran Fahlström IK NocOut.se 1 M50 21:43,4
72 49 Linus Ericsson IK NocOut.se 2 M40 21:46,2
73 50 Alexander Berglund IK NocOut.se 2 M senior 21:47,1
74 51 Håkan Asp IK NocOut.se 2 M55 21:50,2
75 52 Johan Laudon IK NocOut.se 1 M senior 22:13,0
76 53 Magnus Hoff IK NocOut.se 2 M40 22:42,6
77 54 Ola Cederborg IK NocOut.se 1 M40 22:43,9
78 55 Ola Petersson IK NocOut.se 1 M40 22:48,6
79 56 Henrik Nilsson IK NocOut.se 1 M senior 23:08,2
80 57 Anders Ferntoft IK NocOut.se 1 M55 23:14,7
81 Björn Gustavson Tjalve IF Norrköping 1 M45 24:09,0
82 58 Carlos Dussan IK NocOut.se 1 M50 28:19,3
Rikard Wigilius IK NocOut.se 2 M senior DNS
Håkan Wettergren IK NocOut.se 2 M50 DNS
Mattias Gunnarsson IK Akele 2 M40 DNS
Agne Wedin IK NocOut.se 1 M50 DNS
Tomas Liljemark IK NocOut.se 2 M35 DNS
Jimmy Thörnberg IK NocOut.se 3 M senior DNS
Johan Åttiing IK Akele 3 M50 DNS
Per Hedblom IK NocOut.se 1 M50 DNS
Stefan Holgersson IK NocOut.se 1 M40 DNS

Damer

Placering DM Placering KM Namn Klubb Heat DM-klass Tid
1 1 Jonna Tigner IK NocOut.se 3 K senior 18:03,6
2 2 Susanne Bornmar IK NocOut.se 3 K40 18:21,6
3 Elmina Saksi Tjalve IF Norrköping 2 K35 19:05,4
4 3 Anna Johansson IK NocOut.se 2 K35 19:32,7
5 Jenny Rask IK Akele 2 K40 19:59,7
6 Hanna Svensson Tjalve IF Norrköping 2 K senior 20:04,7
7 4 Tina Fritzson IK NocOut.se 2 K35 20:38,6
8 5 Madelene Hansson IK NocOut.se 1 K senior 21:43,7
9 6 Jenny Sandh IK NocOut.se 1 K35 21:44,4
10 7 Lena Högberg IK NocOut.se 2 K35 22:01,6
11 Kristin Björfeldt IK Akele 1 K senior 22:27,9
12 8 Linnea Neckman IK NocOut.se 1 K senior 22:45,4
13 9 Charlotta Rösing IK NocOut.se 1 K45 23:38,2
14 10 Lotta Annell IK NocOut.se 1 K40 23:41,7
15 11 Ann-Kristin Vincent Axelsson IK NocOut.se 2 K50 24:34,5
16 12 Inger Collin IK NocOut.se 1 K60 25:11,5
17 Annika Micol 1 K50 26:16,0
18 13 Jennie Carlberg IK NocOut.se 1 K35 26:30,0
19 14 Pia Molin IK NocOut 1 K45 27:36,2
20 15 Monica Karlsson IK Nocout.se 1 K40 28:09,4
21 16 Pia Karlsson IK NocOut.se 1 K40 32:07,7
Charlotta Wångblad IK NocOut.se 2 K35 DNS
Martha Hultman Puke IK NocOut.se 1 K45 DNS

VDM Herrar

Placering DM Namn Klubb Heat Tid
M35
1 Peter Aronsson IK Akele 3 16:48,1
2 Petter Sallnäs IK NocOut.se 3 17:41,2
3 Erik Sandh IK Akele 3 17:43,0
4 Joel Moraitis IK Akele 2 18:26,2
5 Tobias Palmkvist IK NocOut.se 3 18:34,2
6 Mikael Ceder IK NocOut.se 2 18:39,5
7 Henrik Schultz IK NocOut.se 2 19:03,0
8 Tomas Liljemark IK NocOut.se 3 19:10,4
9 Kristian Rybak IK NocOut.se 2 19:33,6
10 Martin Drotz IK NocOut.se 2 19:36,0
11 Jonatan Ljung IK NocOut.se 2 19:49,6
12 Anders Tykesson Tjalve IF Norrköping 2 19:53,1
13 Magnus Moberg IK NocOut.se 2 19:59,4
14 Kristoffer Kling IK NocOut.se 2 21:23,3
15 Johan Karlsson Tjalve IF Norrköping 1 21:40,4
16 Tomas Liljemark IK NocOut.se 2 DNS
M40
1 Peter Hall IK Akele 3 16:22,5
2 Tommy Karlsson Ulrika IK 3 16:49,4
3 Magnus Svensson IK NocOut.se 3 17:30,3
4 Björn Clasén IK Akele 3 18:15,5
5 Mikael Kahlström IK Akele 2 19:13,3
6 Henrik Fager IK NocOut.se 2 19:40,7
7 Tobias Östlund IK NocOut.se 2 19:46,9
8 Fredrik Widfeldt Tjalve IF Norrköping 2 19:47,5
9 Adam Svantesson IK NocOut.se 2 20:16,8
10 Andreas Ottestig IK NocOut.se 2 20:18,5
11 Linus Ericsson IK NocOut.se 2 21:46,2
12 Magnus Hoff IK NocOut.se 2 22:42,6
13 Ola Cederborg IK NocOut.se 1 22:43,9
14 Ola Petersson IK NocOut.se 1 22:48,6
Mattias Gunnarsson IK Akele 2 DNS
Stefan Holgersson IK NocOut.se 1 DNS
M45
1 Claes Ivenborg IK NocOut.se 1 16:51,4
2 Niall O’Hanlon IK Akele 3 17:42,2
3 Magnus Sandström Tjalve IF Norrköping 2 18:28,7
4 Tomas Hagström IK NocOut.se 2 19:14,5
5 Rickard Engström IK NocOut.se 2 19:16,7
6 Mattias Bjurström IK NocOut.se 2 19:31,6
7 Fredrik Falk IK NocOut.se 2 19:34,2
8 Kenth Pettersson IK NocOut.se 2 19:35,6
9 Pär Sjöstrand IK NocOut.se 2 20:33,1
10 Tomy Svahn IK NocOut.se 2 20:36,6
11 Björn Gustavson Tjalve IF Norrköping 1 24:09,0
M50
1 Jonas Lundkvist IK Akele 3 18:07,2
2 Andreas Walter IK NocOut.se 2 18:54,1
3 Mikael Grip Tjalve IF Norrköping 2 19:13,1
4 Tomas Johansson IK NocOut.se 2 19:35,3
5 Magnus Hedblom IK NocOut.se 2 20:47,4
6 Jonas Eriksson IK NocOut.se 2 21:15,4
7 Stefan Persson IK NocOut.se 2 21:20,2
8 Fredrik Lööf IK NocOut.se 2 21:33,2
9 Göran Fahlström IK NocOut.se 1 21:43,4
10 Carlos Dussan IK NocOut.se 1 28:19,3
Håkan Wettergren IK NocOut.se 2 DNS
Agne Wedin IK NocOut.se 1 DNS
Johan Åttiing IK Akele 3 DNS
Per Hedblom IK NocOut.se 1 DNS
M55
1 Ulf Bladh IK NocOut.se 2 19:10,2
2 Mikael Knutsson IK Akele 2 19:37,0
3 Anders Bagge Ik Akele 1 20:48,8
4 Håkan Asp IK NocOut.se 2 21:50,2
5 Anders Ferntoft IK NocOut.se 1 23:14,7
M60
1 Ghazi Putrus IK Akele 2 20:15,9
2 Hernán Basantes IK NocOut.se 2 21:04,5

VDM Damer

Placering DM Namn Klubb Heat Tid
K35
1 Elmina Saksi Tjalve IF Norrköping 2 19:05,4
2 Anna Johansson IK NocOut.se 2 19:32,7
3 Tina Fritzson IK NocOut.se 2 20:38,6
4 Jenny Sandh IK NocOut.se 1 21:44,4
5 Lena Högberg IK NocOut.se 2 22:01,6
6 Jennie Carlberg IK NocOut.se 1 26:30,0
Charlotta Wångblad IK NocOut.se 2 DNS
K40
1 Susanne Bornmar IK NocOut.se 3 18:21,6
2 Jenny Rask IK Akele 2 19:59,7
3 Lotta Annell IK NocOut.se 1 23:41,7
4 Monica Karlsson IK NocOut.se 1 28:09,4
5 Pia Karlsson IK NocOut.se 1 32:07,7
K45
1 Charlotta Rösing IK NocOut.se 1 23:38,2
2 Pia Molin IK NocOut 1 27:36,2
K50
1 Ann-Kristin Vincent Axelsson IK NocOut.se 2 24:34,5
2 Annika Micol 1 26:16,0
K60
1 Inger Collin IK NocOut.se 1 25:11,5