Resultat Tri-KM Olympisk

Trots lite regn under dagen så blev det en fin kväll ute i Ljung när det var dags för årets KM i Triathlon, Olympisk distans.

47 personer kom till start, 40 herrar och 7 damer.

Fredrik Carlén och Tina Fastesson kan titulera sig ”Triolympiska” klubbmästare 2015. Grattis!

Tack till alla tävlande för finfina prestationer och till alla funktionärer för er hjälp.

Resultat herrar

Placering Namn Sim T1 Cykel T2 Löp Sluttid
1 Fredrik Carlén 0:20:29 0:01:11 1:01:51 0:00:46 0:37:54 2:02:11
2 Jacob Karlsson 0:23:27 0:01:13 1:02:32 0:00:41 0:40:04 2:07:57
3 Ulf Comstedt 0:23:15 0:01:14 1:04:42 0:00:46 0:41:08 2:11:05
4 Claes Ivenborg 0:28:19 0:01:39 1:03:17 0:00:42 0:38:29 2:12:26
5 Andreas Weckfors 0:25:30 0:01:27 1:06:25 0:00:38 0:40:32 2:14:32
6 Mattias Törnqvist 0:25:28 0:01:17 1:06:39 0:00:46 0:40:36 2:14:46
7 Elias Svensson 0:23:20 0:02:37 1:07:32 0:00:47 0:42:32 2:16:48
8 Joel Svensson 0:23:20 0:00:58 1:14:53 0:00:41 0:37:53 2:17:45
9 Markus Wallhagen 0:26:10 0:01:42 1:09:30 0:00:28 0:40:24 2:18:14
10 David Haglund 0:30:03 0:01:30 1:07:33 0:00:40 0:39:19 2:19:05
11 Per Åhlin 0:27:12 0:01:40 1:09:28 0:01:20 0:39:52 2:19:32
12 Joakim Stenman 0:23:30 0:01:46 1:06:27 0:01:09 0:47:52 2:20:44
13 Torbjörn Annell 0:23:40 0:01:25 1:10:55 0:01:10 0:45:23 2:22:33
14 Jacob Svensson 0:25:59 0:01:13 1:09:55 0:00:44 0:44:49 2:22:40
15 Tomas Johansson 0:24:39 0:01:37 1:12:43 0:01:04 0:43:42 2:23:45
16 Henrik Valeskog 0:29:20 0:01:51 1:09:01 0:01:18 0:43:33 2:25:03
17 Henrik Hård 0:29:58 0:01:56 1:09:14 0:01:00 0:45:39 2:27:47
18 Linus Johansson 0:29:36 0:02:13 1:11:42 0:00:54 0:43:39 2:28:04
19 Andreas Bondesson 0:26:15 0:02:07 1:15:17 0:01:05 0:43:43 2:28:27
20 Peter Öjergren 0:27:13 0:03:27 1:13:20 0:01:23 0:43:28 2:28:51
21 Tomas Hagström 0:33:47 0:01:48 1:08:33 0:01:01 0:43:48 2:28:57
22 Håkan Rindegren 0:31:10 0:02:20 1:07:42 0:01:06 0:48:12 2:30:30
23 Linus Ericsson 0:30:16 0:01:33 1:13:09 0:00:52 0:44:41 2:30:31
24 Emil Hammargren 0:31:18 0:01:49 1:10:47 0:00:56 0:46:13 2:31:03
25 Johan Tell 0:31:22 0:02:39 1:11:05 0:01:22 0:44:58 2:31:26
26 Alexander Forsgren 0:28:58 0:01:47 1:15:40 0:00:55 0:45:06 2:32:26
27 Andreas Walter 0:31:53 0:02:20 1:16:12 0:01:23 0:41:31 2:33:19
29 Fredrik Mjörning 0:28:20 0:02:28 1:18:00 0:01:00 0:43:42 2:33:30
29 Christian Ulltjärn 0:27:53 0:03:41 1:14:33 0:02:08 0:45:20 2:33:35
30 Håkan Wettergren 0:30:53 0:01:30 1:14:05 0:01:39 0:46:50 2:34:57
31 George Bryant 0:30:34 0:02:05 1:12:22 0:01:02 0:49:24 2:35:27
32 Peter Elfström 0:30:57 0:01:44 1:15:54 0:01:33 0:45:27 2:35:35
33 Tobias Bergqvist 0:29:30 0:02:35 1:14:29 0:01:01 0:49:33 2:37:08
34 Richard Tinnerholm 0:30:43 0:02:37 1:15:40 0:00:55 0:47:55 2:37:50
35 Mikael Caesar 0:28:50 0:01:59 1:20:11 0:01:12 0:51:05 2:43:17
36 Fredrik Lööf 0:33:03 0:02:13 1:18:17 0:00:03 0:56:54 2:50:30
Kalle Ektörne 0:28:50 0:01:53 DNF DNF DNF DNF
Danny Hallmén 0:22:52 DNF DNF DNF DNF DNF
Björn Ydremark 0:27:22 0:02:10 1:06:26 0:01:47 DNF DNF

Resultat damer:

Placering Namn Sim T1 Cykel T2 Löp Sluttid
1 Tina Fastesson 0:24:52 0:01:51 1:09:23 0:00:50 0:45:59 2:22:55
2 Anna Johansson 0:30:30 0:01:42 1:12:37 0:00:42 0:45:38 2:31:09
3 Jessica Andersson 0:30:54 0:01:43 1:16:51 0:01:01 0:46:46 2:37:15
4 Eva Sandall 0:29:50 0:01:30 1:20:23 0:02:42 0:43:35 2:38:00
5 Sarah Wrisley 0:28:20 0:02:11 1:19:07 0:01:02 0:53:01 2:43:41
6 Tina Fritzson 0:31:14 0:02:13 1:21:27 0:01:07 0:49:37 2:45:38
7 Beatrice Svensson 0:23:57 0:02:36 1:28:43 0:01:03 0:59:16 2:55:35
8 Jenny Bolaner 0:31:33 0:02:08 1:27:26 0:01:39 0:55:11 2:57:57

Även om tävlingsledningen tror att de är felfria så kan det smugit sig in några fel i listan, hittar ni några så hör gärna av er.