Sprint-KM resultat

Det var en solig och härlig kväll vid Ljungbadet där 58 triathleter plus publik och funktionärer samlats för årets första Triathlon-KM. Distansen var sprint, d.v.s. 750 m simning, 20 km cykel och 5 km löpning.

På damsidan kom det hela 16 tjejer till start, snabbast var Annie Thorén från Motala (1:05:03) men i striden om KM-titeln var Charlotta Wångblad (1:10:27) starkast och besegrade tvåan Elin Wiklund (1:12:33) med nära två minuter. Efter en stark avslutande löpning knep Anna Johansson tredjeplatsen med tiden 1:13:58.

Startfältet på herrsidan var 42 man starkt, först i mål var Fredrik Carlén som hade en betryggande ledning från start till mål. Segrartiden blev 58:25. Jakob Karlsson (1:02:47) körde som vanligt starkt på cykeln och kunde där säkra en andraplats före Ulf Comstedt (1:03:37) som går från klarhet till klarhet och nu tog sin första KM-medalj.

Nedan följer övriga resultat.

Herrar:

Placering Namn Sim Cykel Ut Cykel In Löp Ut Mål
1 Fredrik Carlén 09:33 10:27 00:39:55 00:40:35 00:58:25
2 Jakob Karlsson 11:58 12:59 00:42:49 00:43:27 01:02:47
3 Ulf Comstedt 10:44 11:34 00:43:03 00:43:35 01:03:37
4 Roine Atterling 12:03 12:57 00:44:31 00:45:21 01:03:53
5 Martin Engelin 10:34 11:22 00:44:24 00:45:14 01:04:17
LTK Joel Svensson 11:59 13:22 00:45:35 00:46:25 01:04:27
6 Mattias Johansson 11:47 12:55 00:45:10 00:45:47 01:04:49
7 Claes Ivenborg 14:13 15:58 00:46:15 00:47:56 01:05:29
8 Mats Wiklund 13:30 14:26 00:48:11 00:48:56 01:06:06
9 Mattias Törnqvist 12:55 13:44 00:46:23 00:47:13 01:06:10
10 Magnus Söderberg 12:59 13:51 00:46:40 00:47:20 01:06:34
11 Ulf Bladh 13:19 14:21 00:47:00 00:47:47 01:06:37
12 Markus Wallhagen 13:20 14:33 00:47:32 00:48:39 01:06:46
13 Andreas Capilla 13:10 14:10 00:46:38 00:47:20 01:07:19
14 Andreas Löfwenmark 13:18 14:18 00:46:23 00:47:05 01:07:34
15 Torbjörn Anell 12:14 13:30 00:46:20 00:47:03 01:07:49
LTK Jakob Svensson 12:40 14:00 00:47:17 00:47:56 01:08:19
16 Tobias Östlund 13:51 15:50 00:48:02 00:49:01 01:09:58
17 Daniel Eliasson 12:30 13:49 00:49:38 00:50:28 01:10:25
18 David Karlsson 10:58 11:48 00:47:34 00:48:24 01:10:43
19 Magnus Svensson 16:57 17:20 00:51:50 00:53:22 01:11:17
20 Tobias Åstrand 13:10 14:53 00:50:06 00:50:37 01:12:07
21 Björn Ydremark 13:51 15:15 00:46:40 00:47:56 01:12:54
22 Alexander Forsberg 13:46 15:09 00:52:20 00:52:43 01:13:43
23 Håkan Wettergren 14:58 16:00 00:52:10 00:53:03 01:13:50
24 Linus Ericsson 15:00 16:15 00:52:35 00:53:25 01:14:40
25 Niklas Ramström 13:55 15:49 00:52:45 00:53:47 01:15:06
26 Jonas Brehmer 13:47 15:08 00:51:17 00:52:10 01:15:34
27 Fabian Segelström 14:08 15:42 00:51:43 00:52:42 01:16:17
28 Mattias Magnusson 15:02 17:00 00:54:45 00:55:45 01:16:36
29 Thobias Bergqvist 15:15 16:38 00:53:07 00:54:20 01:17:00
30 Matthew White 14:09 16:16 00:52:45 00:53:56 01:17:17
31 Henrik Penton 14:57 16:20 00:53:45 00:54:42 01:18:02
32 Tobias Johansson 14:48 17:05 00:52:20 00:54:10 01:18:28
33 Tomas Hagström 19:38 21:28 00:56:17 00:57:17 01:18:33
34 Jesper Linde 16:30 17:56 00:54:45 00:56:25 01:18:44
35 Daniel Roxvret 18:04 19:33 00:59:30 01:00:08 01:19:45
LTK Kalle Hansson 14:29 15:29 00:52:08 00:52:53 01:20:05
36 Peter Elfström 19:48 22:05 01:01:00 01:02:12 01:25:47
37 Göran Fält 10:00 13:10 00:54:39 00:55:45 01:29:44
38 Mattias Norräng 13:42 14:55 00:48:59 DNF DNF
39 Petter Sallnäs 15:48 17:39 DNF DNF DNF

Damer:

Placering Namn Sim Cykel Ut Cykel In Löp Ut Mål
EJ KM Annie Thorén 09:31 10:22 00:44:18 00:45:01 01:05:03
1 Charlotta Wångblad 13:17 14:28 00:49:51 00:50:40 01:10:27
2 Elin Wiklund 11:42 12:43 00:50:25 00:51:13 01:12:33
3 Anna Johansson 15:26 16:49 00:53:02 00:53:51 01:13:58
4 Susanne Bornemar 14:08 15:26 00:52:27 00:53:22 01:14:07
5 Anna Gustafsson 14:27 16:16 00:53:00 00:53:50 01:17:08
6 Anna Carlén 15:33 16:49 00:54:33 00:55:25 01:18:13
7 Åsa Gustafsson 15:55 17:53 00:57:47 00:58:46 01:21:00
8 Sarah Wrisley 14:24 16:15 00:56:17 00:57:33 01:22:33
9 Malin Öhman 16:26 17:48 00:59:04 01:00:27 01:23:37
10 Tina Fritzson 18:26 20:25 01:00:56 01:01:20 01:24:02
11 Anna Ahlbeck 18:31 20:29 01:02:00 01:02:44 01:26:22
12 Elisabeth Lovén 16:35 18:16 00:57:03 00:58:06 01:26:57
13 Elin Fäldt 19:07 21:20 01:05:05 01:06:25 01:28:10
14 Anette Zackrisson 15:19 16:49 00:59:28 01:01:07 01:30:47
15 Teresia Tinghed Anell 16:20 18:32 01:04:32 01:05:42 01:30:52