Det har varit ett par tävlingsintensiva helger för klubbens triathleter. För lite mer än två veckor sedan körde ett handfull IM 70.3 i Helsingör (läs mer här: Succén i Helsingör) där många gjorde fina resultat. Vår ordförande, Andreas Edquist, var exempelvis 40 sekunder från ett personbästa men där en över en minut kisspaus förstörde de planerna. 

NocOut i topp i Gammalkil

Under förra veckan var det två triathlon-lopp (vad vi känner till) med rödklädda klubbkompisar på startlistan.

Dampallen efter Gammalkils Triathlon den 1 juli. Från vänster Angelica Arvebring, Mikaela Karlström samt Åsa Gustafsson. Foto: Mia Gustavsson-Gröndahl.

Dels gick det lokala loppet Gammalkil triathlon av stapeln där distansen är en tiondels Ironman, det vill säga 380 meter simning, 18 kilometer cykling och avslutningsvis 4.2 kilometer (tuff) terränglöpning. Både på dam- respektive herrsidan hittade vi NocOutare på toppen utav pallen. Ska man vara helt korrekt så hamnade alla pallplatser i klubbens favör där Mikaela Karlström och Jimmy Thörnberg tog hem den ädlaste valören. På andra respektive tredje plats på herrsidan stod Alexander Skoglund samt Henric Fröberg och på damsidan Angelica Arvebring samt Åsa Gustafsson. 

Utöver Gammalkil så kördes även Challenge Vansbro på medeldistans. Ett handfull tävlade i klubbens färger med gott resultat. Erik Tengstrand kammade hem en fin andraplats i motionsklass. Även Björn Ydremark, Daniel Bjurhamn och Niklas Åkerström representerade klubben på detta trevliga lopp i Dalarna.

Allt fokus på Jönköping – och lite på Säter

Niklas Åkerström tog hem en tredjeplats på Säter Triathlon

Under helgen som nyss passerade gick Säter triathlon av stapeln där triathlonsektionens sektionsledare Niklas Åkerström representerade klubben. Han gjorde det så pass bra att han fick ta med sig en bronspeng hem till Östergötland.

Annars har helgens fokus legat på Jönköping och IM 70.3-tävlingen. Knappt 30 klubbkompisar var anmälda för att simma 1900 meter, tillbringa 90 kilometer på sadeln och avslutande 21.1 kilometer i löparskorna. Snabbast av alla i klubben var Oliver Wettergren med en sluttid på 4 timmar, 45 minuter och 44 sekunder. Andra insatser som sticker ut var Alicia Linderfalk som vann sin age group. Utöver Alicia så hämnade även Ulf Bladh (en andraplats), Lisa Lindfors (även hon en andraplats) och Eva Lilliecreutz (en tredjeplats) på pallen i sina åldersgrupper. Utöver pallplatserna fick vi även bland annat se Henrik Nilsson och Madicken Lundh gå i mål på sina första halv Ironman-lopp i livet. Bra jobbat!

Andra lopp!

Utöver ovanstående triathlon-lopp så har även Vansbrosimningen 10 kilometer där Thomas Karlsson, Christer Persson, Göran Ancker och Johan Nikesjö deltog och där de tre förstnämnda kom i mål inom 14 sekunder. Sen har även Kolmårdsrundan TrailRun genomförts. Åtta från klubben deltog på distanser mellan 17 och 42 kilometer och där bland annat Peter Elfström fick dricka en persbärs efteråt

Har vi missat dig?

Vi försöker att hålla koll efter lopp där ni är ute och representerar klubben. Tyvärr är det inte enkelt. Varken att hålla koll på alla klubbkompisar och alla lopp som går av stapeln. Har vi därför missat just dig och din insats så hör gärna av dig till info@nocout.se. Vi vill väldigt gärna höra mer och sprida din upplevelse och din insats. Oavsett vart du hamnat i resultatlistan.