När

18 juli, 2026    
09:00 - 10:30

Var

Event Type

Under sommaren kör vi regelbunden öppet vatten-simning tillsammans – ett perfekt tillfälle att vänja sig vid våtdräkten, träna navigering och bygga trygghet i vattnet. Alla nivåer är välkomna och vi håller ihop på ett säkert sätt.

Denna vecka tar vi sikte på Stora Rängen och badplatsen bredvid KFUM-gården söder om stan. Väldigt trevlig sjö att simma i. Det finns en parkering precis i närheten. Inte den största men vi gissar och tror att det inte är lär vara fullt med folk vid detta tillfälle och tid.

Simningen i öppet vatten ger dig inte bara en härlig naturupplevelse – den är också utmärkt förberedelse inför kommande triathlon- och/eller öppet vatten-utmaningar. Vi simmar i sjöar i och kring Linköping. När vi närmar oss träningsdags så uppdaterar vi denna sida med vart och när vi ska simma.

Ta chansen till gemenskap och bra träning i förhållanden som inte är lika förutsägbara som i bassäng.